Светски дан менструалне хигијене обележава се сваког 28. маја од 1987. године. Овај дан успостављен је током Међународног састанка о здрављу жена у Костарици, у држави Централне Америке. На предлог Латиноамеричке и карипске мреже за здравље жена (LACWHN), 28. мај обележава се као дан акције за здравље жена. Ова водећа мрежа преузела је одговорност за промоцију и координацију регионалних акција, док је Женска глобална мрежа (WGNRR) за репродуктивна права одговорна за глобалне кампање. Сваке године успоставља се тема а земље широм света на своју иницијативу и акцију обележавају овај дан.
И овог 28. маја широм света спроводе се акције и иницијативе за бригу о здрављу жена. Активисти и покрети за социјалну правду боре се за сузбијање менструалног сиромаштва, стигме и побољшање бриге о менструалном и репродуктивном здрављу и правима жена.
Од свог првог покретања 1987. године, 28. мај је препознат као Међународни дан акције за здравље жена од стране неколико влада, разних међународних агенција и више организација цивилних друштава широм света. Латиноамеричка и карипска мрежа за здравље жена и Женска глобална мрежа су одржавали кампању кроз годишње заједничке позиве на акцију, сваке године фокусирајући се на одређену тему везану за здравље жена.

Разноврсност тема током година обухватала је:
-
- Приступ квалитетној здравственој заштити
- Феминизација сиромаштва
- Приступ безбедном и легалном абортусу
- Одговорност владе у давању приоритета здравственим тржиштима
- Реформа здравственог сектора и здравље жена
- Жене и ХИВ/СИДА
- Међународни трговински споразуми и приступ жена здравственој заштити
- Насиље над женама као глобална здравствена ванредна ситуација
- Сексуално и репродуктивно здравље младих
- Приступ контрацепцији…
Тема за 28. мај 2025. године је у духу борбе за сва здравствена женска права- „Солидарно се опиремо: Наша борба, наше право!“.- 28Маy

Ова тема обухвата хитност и снагу колективног отпора упркос алармантној глобалној реакцији на сексуално и репродуктивно здравље и права, коју покрећу добро финансирани и организовани актери против оваквих права. Уједињене заједничком репресивном агендом, ове снаге настоје да контролишу телесну аутономију.
Током 28. маја као „Дан акције“, свака организација или појединац може организовати своје заједнице око сопствене приоритетне теме која најбоље одговара локалном контексту. Током година, Женска глобална мрежа је служила потребама својих чланова тако што је одражавао њихове приоритете за фокус сваког годишњег „Позива на акцију“, опремајући их пратећим материјалима кампање. У међувремену, Латиноамеричка и карипска мрежа за здравље жена је развио сопствени „Позив на акцију“ са својим регионалним чланством.
Део пројекта „Позив на акцију“ јесте и Република Србија. Кроз 17 грантова, од који је девет актуелно а осам већ завршени пројекти, брига о здрављу жена угледа се у раду организација и институција чији су пројекти финансирани.

Основана 1984. године, Латиноамеричка и карипска мрежа за здравље жена (LACWHN) препозната је као једна од најстаријих и најјачих регионалних мрежа за здравље жена у региону. Са координационом канцеларијом у Чилеу, (LACWHN) се залаже за здравље и људска права жена (са посебним нагласком на сексуална и репродуктивна права). Као мрежа, раде на повезивању женских организација широм Латинске Америке и Кариба, промовишући здравствена права жена и нудећи обуку и подршку у заступању.-LACWHN
Менструално здравље у свету
Менструално сиромаштво представља занемарену кризу јавног здравља на коју утиче немогућност куповине менструалних хигијенских производа али и неправилна и недовољна информисаност и брига о менструалном здрављу. Половина светске популације – преко 1,9 милијарди жена – има менструацију, али се процењује да 500 милиона жена живи без адекватне менструалне хигијене.
Једна од првих земаља која је увела менструално одсуство била је Јапан, 1947. године. У Јапану, жене могу да узму један до три дана одсуства месечно ако имају болне менструације или друге менструалне симптоме. Друге земље које су увеле менструално одсуство укључују Индонезију (1948), Вијетнам (2001), Јужну Кореју (2001), Тајван (2002) и Замбију (2017).

(Prudence Phiri, GPJ Zambia)
Жене и даље широм света, како у сиромашним тако и у богатим земљама, користе импровизована средства у сврху менструалних производа што директно штети женском здрављу. У многим земљама менструација је обавијена културним нормама, религијским уверењима и друштвеним табуима, што има утицај како на менструално здравље тако и на свакодневни живот жена. У неким срединама менструација се и даље сматра „нечистом“, део је култних али и иницијалних обреда и директно обликује живот жене. Менструација је важан део иницијалних обреда који одликују прелазак у одрасло доба и оно са собом доноси различита правила.
Дискретно или директно обележавање прве менструације
Прва менструација се у неким културама крије и девојчица се тајно учи одржавању хигијене и понашању (Тибет, Непал) док се у неким другим културама она јавно слави. У Јужном делу Индије обред „Риту Кала Самаскара“ представља велику породичну прославу менструације, док у Африци (Замбија, Уганда) обележава прву менструацију- менарху уз традиционалну музику и плес.

Увођење правила понашања
У исламу прва менструација није ритуално обележена али она има велики верски и друштвени значај, јер означава прелазак девојчице у верску, физичку и моралну зрелост. Тако постаје шеријатски одговорна да извршава верске дужности. У исламу нема формалних обреда, али постоје верски прописи којих се жене морају придржавати- не обавља се молитва током менструације, не додирује се Кур`ан директно, не улази се у џамију, не пости се али се дани поста морају накнадно обележити. У неким другим верама и традицијама, жене не смеју кувати, додиривати мушкарце, боравити с мушкарцима у истим просторијама…
Духовна чистоћа и изолација
Нeка правила иако нису верски прописана, она се намећу као културни обичај те у неким културама жена мора носити црно како би сигнализирала да тренутно има менструацију и да мушкарци не смеју прилазити.

Менструално здравље у Европи
Иако је менструално здравље у Европи генерално на вишем нивоу него у многим другим деловима света, и даље се у високој мери осећа присутност менструалног сиромаштва. Захваљујући бољем и лакшем приступу здравственим услугама, образовању и хигијенским производима жене у Европи живе у бољим условима али се и даље боре с менструалном стигмом током сваког периода свог живота.
У земљама попут Француске, Шпаније, Шкотске, Италије и Бугарске спроведена су истраживања која показују да девојке изостају из школе због болним менструација али и недостатка менструалних производа.

Шкотска је прва земља на свету која је законски обезбедила бесплатне менструалне производе за све грађане који менструирају. Ово је учињено путем Закона о бесплатним менструалним производима из 2021. године, који је ступао на снагу у августу 2022. године. Овим законом је утврђено да све образовне институције и јавне институције морају обезбедити хигијенске улошке и тампоне. Закон је предложила лабуриста Моника Ленон и једногласно га је подржао шкотски парламент 2020. године.
Ирска је усвојила националну кампању за менструално здравље, а Француска је увела бесплатне производе у школама и на универзитетима.
У Шведској и Холандији, менструација је интегрисана у основношколски програм, док у Немачкој и Румунији се спроводе пилот- пројекти.
У Хрватској постоје истраживања на тему менструалног сиромаштва а током пандемије Корона вируса порез на менструалне производе смањен је са 25% на 13% а тренутно се спроводе и кампање смањења пореза на 5%. Оно што издваја Хрватску јесте Фестивал менструације. Овај фестивал у организацији феминистичке организације из Ријеке PaRiter, први пут је одржан 2023. године, а рад ове организације огледа се и у спровођењу истраживања о менструалном сиромаштву током 2020. године на основу ког је и смањен порез на менструалне производе.

Током 2023. године по питању рада на смањењу менструалног сиромаштва истиче се Шпанија. До маја 2023. године Шпанија доноси Закон о плаћеном менструалном одсуству као и бесплатној доступности хигијенских менструалних производа. Колико је овај подухват важан, доказ су многе земље Европе које желе да спроведу исте политике. Више о менструалном здрављу и сиромаштву и добрим примерима праксе на Светски дан менструалног здравља рекла нам је Лаура Вила, испред организације Rezero.
Менструално здравље у Шпанији
Током 2010-их у Шпанији ојачава феминистички покрет који покреће теме менструалног сиромаштва, нормализације менструације у образовању и јавном простору као и права жена на достојанство на раду. Постојали су разни покрети, а један од истакнутијих јесте „Menstruación Digna“ као и разне друге кампање невладиних организација.
У Шпанији, термин „menstruacion digna“ (достојанствена менструација) односи се на вишеструки приступ менструалном здрављу који има за циљ да се позабави социјалним и економским неједнакостима, стигмом и недостатком приступа производима и информацијама.
Током 2022- 2023. године на челу Министарства равноправности била је Ајрин Монтеро која у сарадњи са премијером представља пакет закона о сексуалним и репродуктивним правима жена који укључују бесплатне менструалне производе у школама, затворима и социјалним установама као и плаћено менструално одсуство.
Закон је усвојен 16. фебруара 2023. године и односио се на све наведено као и на смањење ПДВ-а на менструалне производе- tampon tax. Закон је усвојен са 185 гласова за и 154 против, при чему је коалиција левичарских странака подржала меру, а десничарске странке гласале су против.
Закон је ступио на снагу првог јуна 2023. године, чиме је Шпанија постати прва европска земља која је законски прописала менструално одсуство. Шпанске раднице ће имати право на три дана менструалног одсуства, са могућношћу продужења на пет дана. Социјално осигурање ће исплаћивати запосленима 75% њихове месечне плате док су на одсуству, под условом да је запослена уплаћивала социјално осигурање током претходних шест месеци. Тако, Шпанија постаје прва земља у Европи са свеобухватним приступом менструалним правима чиме је менструација препозната као здравствено и социјално питање.
Како се овај закон активно спроводи већ скоро две године, о његовим бенефитима, резултатима и стратегијама разговарали смо са Лауром Вилом, координаторком здравствених пројеката непрофитне фондације под називом Rezero, која углавном промовише друштво без отпада и токсина, која се налази у Барселони и Мајорки.

Општа свест о менструалном сиромаштву у Шпанији је и даље веома ниска. Из Резера инсистирамо да оно постоји, а у Европи се наводи да 1. од 5 жена пати од менструалног сиромаштва, с потешкоћама приступу менструалним производима. Генерално, можемо рећи да то погађа све особе које менструирају, због недостатка менструалног образовања и могућности за одговарајућу промену и управљање својим менструалним производима.- Рекла је Лаура.
Како је 2023. године донесен наведен закон, фондација Резеро даје предлог пројекта по ком ће у Каталонији особе које менструирају имати доступне бесплатне менструалне производе. Бесплатна дистрибуција менструалних производа за вишекратну употребу у Каталонији почела је у априлу 2024. године и још увек функционише.
Влада Каталоније, региона у коме се налазимо, покренула је иницијативу која је, између осталог, помогла у борби против менструалног сиромаштва. Каталонска влада је 2024. године покренула иновативни план под називом „Моја менструација, моја правила“, који је наручио Резеро, а који свим особама које менструирају у Каталонији путем апотека обезбеђује бесплатан менструални производ за вишекратну употребу. Нуди се бесплатна менструална чашица, упијајуће вишекратне гаћице или пар платнених уложака.- За Омладинске новине рекла је Лаура.

Оно што посебно издваја ову земљу по чему заиста и видимо да озбиљно схвата овај закон и менструално сиромаштво јесте податак који нам открива Лаура а то је да каталонска влада има Одељење за једнакост и феминизам које се бави овим питањем. Примена плана је обављена у сарадњи са другим одељењима као што су здравство, образовање…
Каталонска влада има Министарство за једнакост и феминизам које се фокусира на промоцију политика једнакости. Ово министарство има за циљ да постигне једнакост на раду, осигура људска права и недискриминацију и елиминише насиље засновано на полу.- includeu.eu
Такође, Лаура нам открива како данас функционише одсуство током менструације и да ли га жене користе:
Од 2023. године постоји шпански закон који дозвољава женама да одсуствују са посла током менструације. Број дана предвиђених за привремено одсуство због болних менструација креће се од три до пет дана, што ће неким женама омогућити да остану код куће током најболнијих и најкритичнијих дана свог менструалног циклуса. Лекар вам обезбеђује привремено одсуство. После пар година, функционише, али и даље многе Шпанкиње не знају за ово право.

Закон не дефинише како се мере симптоми. Потребна је само лекарска потврда да су симптоми јаки или инвалидизирајући; то значи да одобравање менструалног одсуства и колико дана препоручити у потпуности пада на плећа лекара опште праксе или гинеколога жене, а предлог закона не пружа много смерница медицинским стручњацима о томе како да утврде да ли да потпишу одсуство или не.- https://www.barcelona-metropolitan.com

И док не постоји период чекања након подношења захтева за одсуство — запослена има право да оде истог дана када послодавцу представи овлашћење свог лекара — шта се дешава ако се жена не осећа добро, али не може да закаже преглед код свог лекара истог дана? Шпански јавни здравствени систем није познат по брзини у заказивању прегледа, па чак ни приватни здравствени радници често немају доступне термине истог дана.- https://www.barcelona-metropolitan.com
Бесплатни менструални производи се у Шпанији могу наћи у школским институцијама као и на неким радним местима, међутим када причамо Каталонији, једној од 17 аутономних заједница, причамо о производима које жене могу преузети на другим местима, као што су апотеке на посебан начин- преко пријаве на апликацију „La meva salut”.

Набавка менструалних производа за вишекратну употребу у каталонским апотекама функционише путем апликације која припада каталонском здравственом систему под називом „La meva salut“ („Моје здравље“). „Моје здравље“ је дигитални лични здравствени простор који омогућава грађанкама Каталоније да лако приступе својим здравственим информацијама и да комуницирају са каталонским здравственим системом без личног контакта, где се могу консултовати и преузети клинички извештаји, дијагнозе и резултати клиничких анализа и тестова.- Каже Лаура.

Такође омогућава приступ тренутном плану лекова за директан одлазак у апотеку. Преко апликације „Моје здравље“, свака жена и особа која има менструацију у Каталонији може једном затражити бесплатан производ за вишекратну употребу за менструацију. Када се то затражи, преузима се QR код из апликације. Затим је QR потребан у апотеци и тамо све могу да изаберу производ за вишекратну употребу за менструацију (менструалну чашицу, упијајуће гаћице или пар платнених уложака) и величину. Апотека врши поруџбину и производ стиже за отприлике недељу дана.- Рекла је Лаура.

Како организација у свом циљу има одрживост као и борбу против отпада и токсина, циљ и овог пројекта огледа се у томе да жене користе што боље и квалитетније производе које могу користити више пута, зато Лаура истиче:
Од почетка у априлу 2024. године, 20% жена и особа које менструирају у Каталонији је набавило своје менструалне производе за вишекратну употребу, што значи 500.000 жена. Овај топао одзив на понуду бесплатних производа може се објаснити само недостатком информација о предностима опција за вишекратну употребу. Нова комуникациона кампања би поново активирала потражњу.
Влада Каталоније финансира менструалне производе, који су углавном од локалних произвођача (посебно менструалне гаћице и платнене улошке), што посебно активира локалну економију.
Тржиште производа за женску хигијену у Шпанији процењено је на 478,80 милиона америчких долара у 2023. години и очекује се да ће достићи 762,70 милиона америчких долара до 2032. године, уз сложену годишњу стопу раста од 5,3% током прогнозираног периода (2023-2032).
Унутар Шпаније, регионалне иницијативе играју значајну улогу у обликовању тржишта производа за женску хигијену. На пример, Каталонија је спровела пионирску иницијативу за здравље жена која нуди производе за вишекратну употребу за менструацију бесплатно за приближно 2,5 милиона жена, девојчица, трансродних и небинарних особа. Овај програм има за циљ да гарантује менструалну равноправност и смањи еколошку потрошњу. Такви регионални програми не само да се баве сиромаштвом услед менструације, већ и промовишу усвајање одрживих менструалних производа, чиме утичу на динамику тржишта на регионалном нивоу.- www.credenceresearch.com
Лауру смо питали како посматра овај пројекат из личног угла и да ли он као такав утиче на смањење менструалног сиромаштва:
Наравно да мислим да ова иницијатива утиче на смањење стигме на тему менструације, промовише родну равноправност и чини је видљивом у целом друштву. План каталонске владе такође пружа менструално образовање петнаестогодишњим дечацима и девојчицама у средњој школи, што значи борбу против табуа кроз отворен и инклузиван разговор о тој теми.

У Резеру пружамо едукацију о менструацији у различитим оквирима друштва, јер је образовање кључно за суочавање са сиромаштвом због менструације. Тренутно учествујемо, са 7 европских партнера, у пројекту Erasmus+ Mensy project. Mensy, Menstruation: Empowerment and sustainability, има за циљ да промовише едукацију о менструацији и знање о алтернативама за вишекратну употребу међу младом популацијом.
У нашој организацији такође промовишемо прву мрежу тоалета прилагођених менструацији у Каталонији, која даје право женама и особама које менструирају да имају приступ јавним тоалетима где могу да чисте и користе менструалне производе. Друга чињеница која би помогла у суочавању са сиромаштвом због менструације у земљи је смањење ПДВ-а за менструалне производе, који у Шпанији износи 4%, али знамо да је у неким европским земљама попут Ирске 0%.
Менструално здравље у Србији
У Републици Србији помака по питању смањења пореза на менструалне производе нема. Подсећамо да је Повереница за заштиту равноправности, Бранкица Јанковић, на основу анкете коју је Женска иницијатива спровела на Филозофском факултету у Новом Саду 2021. године, послала Иницијативу за смањење пореза на менструалне производе и лекове Министарству финансија, међутим, одговора нема.
Мисија удружења Женске иницијативе „Розе Застава“ је повећање свести код жена о важности репродуктивног здравља, као и нормализација менструалног циклуса кроз креирање едукативно-креативног медијског садржаја и активности за жене и младе, са посебним акцентом на оне који припадају маргинализованим и осетљивим друштвеним групама.

Њен рад годинама се огледа у обезбеђивању бесплатних менструалних производа образовним институцијама као и у едукацији, а током претходне године остварила је сарадњу са шест од девет Универзитета у нашој земљи чиме су бесплатни једнократни хигијенски менструални производи доступни у преко 50 факултета за преко 50.000 студенткиња. У наредном периоду удружење ће радити на обезбеђивању бесплатних менструалних производа у студентским домовима као и у другим установама.
Свакако, 28. мај није дан предодређен као једини дан у години који ће бити посвећен теми менструалног здравља, он је ту како бисмо се осврнули на претходни период и видели шта је до сада урађено како би већ 29. мај био дан за преузимање одговорности и смишљање плана и акција како би се стварао здрав и сигуран простор без стигме и менструалног сиромаштва за све жене света.