Ни ову зиму није  заобишла традиционална сезона грипа. Вируси су харали, стари и познати, а увек им се придруже и варијације нових вируса. Топло-хладни јануар и фебруар смењивали су се са  данима веома хладним, као и веома топлим за ово доба године. То уноси забуну како се најбоље обући и веома често промашимо па неки дан што би старији рекли озебемо. Ретко ко није ове зиме закачио вирус, само је срећа ако га је лакше поднео. Многи су остали да болују и по 20 дана са дубоким кашљом, уз почетну температуру и умор. Након и две недеље болести упорни кашаљ наставља да прогања или је постао зрео, или сув или нас зацени до несвести. Ево неколико савета којим чајевима и биљкама се можемо борити против кашља.

unplash.com  У борби против упорног кашља са природним чајевима и лековитим биљкама
  • Бели слез,  један од најстаријих лековитих биљака, рецепт за сируп и чај

Исецкајте лимун на коцке па му додајте сушено биље, семе, мало шећера и  воде – па све  кувајте око 15  минута. Затим склоните са шпорета, сачекајте да се охлади, па процедите преко чисте газе. Овај бели слез сируп против кашља треба пити по 3 кашичице дневно. Рецепт за чај је да корен белог слеза,  на пример 3 кашике оставите сат времена у хладној води да пусти слуз. Након  тога ову воду прокувајте и процедите. Можете пити цео дан само загрејте.

Сируп од белог слеза је намењен за одржавање нормалног функционисања респираторних органа, код иритације слузокоже уста и грла, праћене сувим кашљем. Стручњаци су склони да верују да хладни инфуз ефикасније извлачи слуз из сировина и, сходно томе,  бели слез прелијте хладном водом по могућству.  Бели слез помаже код најразличитијих упала, као што је упала грла, упала насталих на кожи, за желудачне и цревне болести,  за искашљавање сувог кашља, код хроничне астме, упале десни и за испирање рана.

  • Опојна мајчина душица – народни лек за кашаљ

Мајчина душица је љубичаста биљка која дивно мирише тако да је веома пријатан напитак. За лакше искашљавање и за избацивање нагомилане слузи у органима за дисање добро је начинити биљну смесу од мајчине душице и корена јагорчевине. Све треба иситнити и од тога узети пуну кашику, прелити шољом кључале воде и оставити да стоји 15 минута у поклопљеном суду, потом процедити, и конзумирати током дана. Мајчина душица је мелем у виду топлог напитка током сезоне зимског грипа и прехладе.

  • Биљка пузавица која олакшава кашаљ – бршљан

Бршљан се користи као помоћно лековито средство које разређује густ секрет и олакшава искашљавање код продуктивног кашља. Верује се да бршљен антиоксидант који прочишћује ваздух, спречава упалне процесе.Чај од бршљана против симптома кашља и бронхитиса, припрема се тако што се једна кафена кашика осушених листића бршљена прелије са 250 ml кључале воде и поклопи. После 15 минута се чај процеди, не препоручује се примена чаја код деце млађе од седам година.

  • Лек за кашаљ из кухиње са ланом, медом и лимуном

Млевени лан, када се комбинује са течношћу, формира супстанцу сличну слузи, која смирује рефлекс кашља. Исти ефекат има и мед док лимун има тенденцију да ублажи слуз. За овај кућни лек, кувајте две до три кашике ланеног семена у шољици воде док вода не постане густа. Процедите, додајте по три кашике меда и лимуновог сока. Узмите супену кашику по потреби.

Након употребе антибиотика које нам лекар препише на рецепт након прегледа, ми се изборимо са првим налетом вируса. Након тога, организам треба још опорављати домаћим чајевима и лековитим биљкама. Истерајте сам кашаљ из грла и плућа, појачајте витамине и минерале и полако крените са физичким активностима. Будите брижни према свом телу и оно ће вам узвратити животном енергијом коју ћете убрзо осетити.

Иде нам пролеће у сусрет, дочекајмо га здраво и радосно!

Сузана Марјановић

Leave a comment