Све студентске повластице које можеш да користиш у Србији
Бити студент није лако. Напуштање породичног гнезда и удобности зарад одласка у непознато, у мноштво очекивања од фамилије, окружења, себе, у нове обавезе, на месту где те нико неће вући за рукав да их завршиш – значи, и дисциплина мора да се научи и, најгоре (или најбоље?) од свега – све зависи од тебе.
Све студентске повластице које можеш да користиш у Србији
Да је лако – није. Међутим, бити студент је једно посебно животно искуство које се заиста памти до краја живота. На факултету упознајемо људе сличних интересовања као што су наша, врло често пријатеље, а што да не, и љубави до краја живота. Учимо да располажемо новцем који је ограничен, учимо да се носимо са свакодневним стресом, да организујемо своје време и да добро слажемо своје приоритете. Рекло би се, један фини ролеркостер за особу која још није загазила у своје двадесете.
Поставља се питање, на који начин је овај ролеркостер олакшан младима? Које су то повластице које студенти у Републици Србији имају?
Поред свих повластица које се тичу становања, исхране и превоза, о чему је било више речи у једном од наших претходних текстова (погледај ОВДЕ), студентима су на располагању још бројне повластице у којима могу да уживају током студирања.
Бесплатни рачун у банци
Студенти имају могућност да отворе рачун у банци без трошкова месечног одржавања, до своје двадесет шесте године, а негде и до двадесет седме (ОТП). Неке од банака где можеш да отвориш свој рачун без трошкова су ОТП банка (Флуо пакет за младе), Banca Intesa, Erste banka, UniCredit Banka, Raiffeisen банка, Банка Поштанска штедионица итд.
Биоскоп
CineStar биоскопи дају могућност попуста на цене карата, бонус програм, као и студентски мени (кокице и пиће). Оно што је потребно да се оствари овај попуст јесте да се извади Лоyалтy образац на благајни биоскопа и да се приложе потврда о статусу студента и лични документ, а картица је важећа током целе академске године, након чега је потребно да се продужи.
С друге стране, CineStar не захтева лоyалтy картицу, већ је потребно само приликом куповине карте да покажеш индекс или студентску картицу и тиме оствариш право на попуст од 15% на цену једне улазнице.
Позориште
И позоришта широм отварају врата студентима, те у бројним позориштима можеш да оствариш попусте и уживаш у културном садржају, уз студентску легитимацију.
Народно позориште у Београду, наше најстарије позориште, даје 40% попуста на групне улазнице за представе, за студенте и средњошколце.
50% попуста на карте, студенти такође могу да остваре и у Атељеу 212, Битеф театру, као и у Madlenianum-у.
Југословенско Драмско Позориште (ЈДП) даје студентима могућност куповине специјалних карата за одређене представе по цени од 300 РСД.
Позориште на Теразијама даје 50% попуста на куповину две карте.
Позориште на Славији има супер понуду за студенте, где су сваког првог, другог и трећег дана у месецу цене карата 300 динара.
Српско Народно Позориште (СНП) даје попуст на карте од 30% свим студентима.
Студенти глуме (Академија уметности у Новом Саду и Факултет Драмских Уметности) имају могућност да бесплатно гледају представе у свим државним позориштима, док у приватним такође остварују одређене попусте.
Библиотека и књиге
Чланарина у Библиотеци Града Београда за одрасле износи 1500 РСД, док је за студенте цена 800 РСД на годишњем нивоу. У Градској библиотеци у Новом Саду годишња чланарина за одрасле је 500 РСД, док је за студенте 250 РСД.
Народна библиотека “Стеван Сремац” у Нишу даје 50% попуста уочи Светског дана књиге и ауторских права (23. април), док овај попуст Градска библиотека у Новом Саду даје на Дан Градске библиотеке у Новом Саду 23. септембра.
ДЕЛФИ књижаре дају попуст од 15% на све наслове Лагуна издавача.
Музеји
Пронашли смо још неке занимљиве попусте за студенте, а који ће ти испунити време на занимљив начин, са врло мало новца:
Народни музеј – 200 РСД.
Музеј савремене уметности – 150 РСД.
Етнографски музеј – 100 РСД.
Војни музеј – 100 РСД.
Музеј Николе Тесле – 250 РСД.
Музеј примењене уметности – 200 РСД.
Природњачки музеј – бесплатан улаз.
Музеј Југославије – 300 РСД.
Историјски музеј Србије – 150 РСД.
Музеј Зептер – 100 дин.
Путовање
Према званичним информацијама које је поделио СКОНУС, највише представничко тело студената Републике Србије, студенти са студентском картицу остварују попусте на путовања уз студентску картицу и то:
Србијавоз: 20% на цену карата;
Ласта превозник: 15-30% на цену карата;
Аир Србија: 10% на цену карата;
Туристичке агенције Puzzle Group, Hedonic Travel, Go2 Event, Elafonisi tours, Feniks tours и друге дају попуст од 5% до 30% попуста за студентска путовања.
Продавнице
Храна: Аман и Мерцатор С (попуст се не односи на све артикле);
Одећа: Спорт Висион 30% на одређене брендове, Ђак 2-20% попуста.
Оно што није само студентска повластица, али може да значи за уштеду новца, јесу још и лоyалтy програми у дрогеријама. Нпр. Лиллy даје могућност сакупљања “цветића” приликом куповине, где се рачун умањује када се сакупи 200 цветића за 200 РСД, док ДМ уз апликацију даје свакодневно попусте на одређене брендове, а рачун се умањује приликом скенирања кода.
Рекреација
Скијалишта Србије дају студентима 15% попуста на Скипасс.
ФитПасс даје специјалну цену за студенте од 2500 РСД месечно, уз коју можеш да тренираш у било ком граду у Србији. Поред тога, скоро све теретане дају одређене попусте за студенте.
Јахтинг клуб Кеј даје попуст од 10% на крстарење Савом и Дунавом.
Зоолошки врт у Београду за студенте је обезбедио карту од 450 РСД.
Техника
Студенти остварују попуст од 15% на целокупан асортиман у Гигатрон-у.
Апотеке
Апотеке које дају попуст за студенте су Др. Маx 20% на одређене производе, Апотека Јанковић 5-20% на одређене производе, Есенса 5% на целокупан асортиман и апотека Бену даје попусте уз скупљене бодове.
Кафићи и ресторани
Кафетерија Млин даје попуст од 15% за студенте, док ресторан Монумент даје 10% попуста.
И последње, али не мање важно, што може у многоме да олакша студентски живот јесте – стипендија.
Стипендија
Стипендије су добар мотиватор за студенте да се додатно потруде и за то буду и новчано награђени. Када је реч о стипендијама, постоји више различитих стипендија које студент може да добије, а то су: републичка стипендија, стипендија за младе таленте (међу академском заједницом познатија као “Доситеја”), стипендије локалних самоуправа, стипендије различитих фондација и компанија, стипендије за социјално угрожене студенте, стипендије Министарства просвете за студенте у дефицитарним занимањима, стипендије за студенте са инвалидитетом…
Стипендије се крећу од 5.000 па све до 30.000 РСД месечно.
У 2024. години, републичка стипендија износи 13.000 РСД месечно и додељује се из буџета Републике Србије студентима са високим просеком (обично преко 9.00) и исплаћује се током 10 месеци у години.
Доситеја, стипендија Фонда за младе таленте у 2024. години износи 30.000 РСД месечно и такође се исплаћује за период од 10 месеци. Доситеја иначе важи за једну од најпрестижнијих стипендија у Србији и у младим академским круговима изазива велики изазов и дивљење јер је добијају само најталентованији или најупорнији студенти са најбољим успехом на републичком нивоу.
У пракси се дешава да студенти не добијају на месечном нивоу новац, већ одједном, па тако у првом случају студент на републичкој стипендији може очекивати 130.000 РСД, док студенти који су испунили услове за Доситеју могу очекивати 300.000 РСД!
Студентска картица – шта заправо пружа?
На тему студентских повластица разговарали смо са Емилијом Миленковић, Чланицом Управног одбора Кровне организације младих Србије и студенткињом Факултета политичких наука и, како наводи наша саговорница, студентске картице могу да пруже одређене повластице, али имају и својих мањкавости:
„Студенти имају студентску картицу уз коју могу да остваре попусте у маркетима, продавницама спортске одеће, градском превозу, позоришту, биоскопу, спортским центрима итд… Преко ове картице студенти могу да остваре нпр. 10% попуста у Body Shop-u, 20% u Under Armour-u, 30% popusta na Kampster kurseve i slično. U pitanju je ISIC (International Student Identity Card) картица која је међународно призната и која је обавезна за све студенте како би могли да приступе мензи и студентском дому, а уз коју се могу остварити и попусти у иностранству, што је свакако добра ствар. Оно што је важно напоменути, а студенти често забораве, то је да ИСИЦ картица мора да се активира пре употребе путем њиховог сајта, да би била употребљива“.
Ипак, поставља се питање, да ли су попусти у наведеним ставкама оно што студенти заиста могу да приуште? Како наводи наша саговорница:
„Студентима пре свега недостају основни егзистенцијални услови попут јефтинијих кирија за становање, већих капацитета студентских домова и њихов бољи квалитет, бољи квалитет хране у мензама, као и веће стипендије и кредити. Када причамо о попустима, то првенствено треба да се односи на оно што студенти заправо могу да приуште – нпр. попуст за Аир Србију је потпуно бесмислен јер ретко који студент то себи може да приушти. Такође, нова студентска картица пружа 10% попуста у продавници Аман, али се тај попуст не односи на основне животне намирнице попут хлеба, јаја, воћа, поврћа и слично“.
Оно што је студентима познато, а широј јавности је пласирано као новост, јесте да је држава ранијих година имала уговор са UniCredit банком преко које су студенти примали стипендије и кредите. Тај уговор је прекинут и отворена је сарадња са Банком Поштанска Штедионица, што је представљено као велика новост за студенте уз одређене попусте у националним компанијама, међутим, то није новост, већ само нови уговор са истим принципом као и раније. Наша саговорница наводи:
„Држава је раскинула уговор са UniCredit банком са којом су студенти ранијих година потписивали уговор да би примали стипендије и кредите. Студенти су у овој банци свакако имали своју платну картицу, али то тада није било представљено као студентска картица већ као обична, платна картица. Ово је био популистички потез, где се пласирала новост која у суштини није донела ништа ново. Оно што је било другачије јесте да је сваки студент, приликом узимања картице, на рачун добио хиљаду динара, што је више био „мамац“ за узимање картице, него суштинска помоћ студентима“.
Повластице у Србији и иностранству
Иако студенти у нашој земљи имају доста погодности, у односу на иностранство, постоје простори за побољшања.
Примера ради, у Немачкој и Норвешкој, школовање на јавним универзитетима је бесплатно (чак и за стране држављање, док је код нас скупље). Шведска такође има бесплатно школовање за своје држављане. У Немачкој студенти добијају посебну карту за коришћење јавног превоза која је потпуно бесплатна. Универзитети у Финској обезбеђују својим студентима бесплатне лаптопове на коришћење. Данска пружа државну помоћ студентима за покривање трошкова кирије. Док је код нас финансијска помоћ студентима (у виду стипендије) везана за академски успех, Шведска и Норвешка пружају могућност новчаних позајмица, без обзира на академски успех.
Наравно, морамо узети у обзир да су у питању земље које су економски много развијеније и стављају велики акценат на образовање.
Оно што би био додатан бенефит за студенте јесте финансирање из буџета студената који су завршили студије и желе поново да се упишу на нови факултет. У Републици Србији је могуће школовање на буџету државе само током првог школовања. Упркос жељи коју можда млади у средњим двадесетим имају да се дошколују, уз посао и животне трошкове, додатно школовање је заиста луксуз.
Као што смо навели, бројне су погодности које студенти имају у Србији, ипак, надамо се да ће се у будућности увести нове реформе и више инвестирати у образовање, како би се поправио и животни стандард студената у земљи, а самим тим и повећао број академских грађана. Свакако, није на одмет рећи да студенти имају одрешене руке да уживају у многим попустима, а који ће им дефинитивно фалити када заврше студије.
Извор: Стартуј