Већ од следеће недеље широм Србије почиње Недеља истраживача у виду прегршт забавних научних активности попут журки, концерата, представа, квизова и кафе са ванземаљцима, које ће посетиоцима дати прилику да стекну менталну кондицију и наоштре вијуге пред велики, финални догађај, Европску ноћ истраживача 27. септембра.
Промотивни програм у Београду почиње 19. септембра на Институту за биолошка истраживања „Синиша Станковић” који ће од 10 до 14 часова отворити своје лабораторије за будуће истраживаче. Већ сутрадан, 20. септембра, своје лабораторије ће отворити и Институт за нуклеарне науке Винча.
Онлајн квизови у сарадњи ReFocuS FLOW i TRAILS пројекта из Србије и пројекта РИНГ из Босне и Херцеговине, биће одржани на сајту Ноћи истраживача 21, 23. и 25. септембра. Традиционални „аналогни” паб квиз десиће се 23. септембра у ресторану „Полет”. Такмичарске екипе ће се надметати у знању за интересантне награде, али и моћи да воде неформалне разговоре са присутним научницима.
У тржном центру Big fešn 22. септембра наступиће Ренесанс, најстарији ансамбл за рану и традиционалну музику у Европи.
У уторак, 24. септембра у Коларчевој задужбини биће одржана предавања и дебате на којима учествују др Иван Спасојевић са Института за мултидисциплинарна истраживања, проф. др Владимир Ђурђевић са Института за метеорологију и Брана Пантелић са Института за молекуларну генетику и генетичко инжењерство.
Научно-технолошки парк Нови Сад организоваће низ предактивности: предавања „Шта смо научили одласком на Месец” (22. 9) и „Шта смо научили од АИ” (24. 9), промоцију филма „АСТРОНА – Астрономско наслеђе и природна тама” (25. 9) и радионицу о неуронаукама „Како наш мозак ради” (26. 9). На истој локацији од 23. до 26. 9. отворена је „Изложба Спектри” са интерактивним експонатима из Музеја илузија.
Научни клуб у Новом Саду 24. 9. организује Научни шоу, а 26. 9. на програму је подкаст „У лабу”.
Ниш је припремио изузетно разноврстан програм: у Гимназији „Бора Станковић” 23. 9. одржавају се „Путеви науке” у форми разговора Милана Милошевића и Слободана Бубњевића, у Научном клубу 24. 9. на програму је „Узбудљива биотехнологија у фармацији” а у мејкерс лабу у ЕТШ „Мија Станимировић” 25. 6. тема ће бити климатски изазови.
У Крагујевцу су 24. 9. на програму научно-популарно предавање „Кисеоник – есенцијални загађивач” у Првој техничкој школи и радионица „Биомимикрија – Иновације инспирисане природом” у ОШ „Трећи крагујевачки батаљон”. Централна промотивна манифестација у Недељи истраживача биће одржана 25. 9. на Тргу Радомира Путника.
Цео град Зајечар учествује у великој авантури „Трагом нуке” 23. 9. и „Зеленом таласу Зајечара” 26. 9. У Средњошколском центру 24. 9. биће одиграна представа „Научно стабло” а у Џез кафеу 25. 9. моћи ћете да присуствујете кафи с ванземаљцима.
Научни клуб Чачак 24. септембра организује радионицу рециклирања „Зелени ток: Детективи природе у акцији”, док су на програму Научног клуба Крушевац предавање „Рачунање времена и екологија” (23. 9) и интерактивна радионица „Паукова СТЕАМ формула” (26. 9).
У Градском парку у Лесковцу 23. 9. биће одржана радионица „Отисак за планету”, 24. 9. у дворишту ЦСУ предавање „Како цијанобактерије и полисахариди могу помоћи у чишћењу загађеног тла”, а 25. 9. Градски трг биће средиште бројних промотивних активности.
Богат програм у Рановцу почиње 23. септембра у виду сета интерактивних радионица „Истраживач гост” у Научном клубу и ОШ „Јован Шербановић”. Иста школа одржаће радионицу „Живот једне мајице” 23. 9. а, заједно са Средњом школом „Младост”, биће домаћин радионица „Саградимо мост између традиције и будућности” 24. и 25. септембра. Основне школе „Жарко Зрењанин” и „Бранко Радичевић” угостиће научну представу „Светлост у тами” 24. и 26. 9, док ће у Гарден пабу у Петровцу на Млави 26. 9. бити одржан научни кафе на тему вештачке интелигенције. Иста тема биће обрађена и у радионици „Ми и ВИ” 25. 9. у ОШ „Јован Шербатовић”.
Вештачком интелигенцијом бавиће се и у ЦСУ Кикинда 24. 9, сутрадан су на програму радионице програмирања пчелице робота и микробит плочице, а за 26. 9. планирана је шетња „На научном путу кроз математику и природне науке”.
Научни клуб Шабац 23. 9. организује израду лунарних летелица, 24. 9. предавање о блоковском програмирању, а 25. 9. радионицу о компоновању помоћу алатке Суно.
Више информација о садржајима, локацијама и сатници 15. Европске ноћи истраживача можете наћи на званичном сајту nocistrazivaca.rs.
15. Европска ноћ истраживача биће одржана 27. септембра између 16 и 22 сата у Београду, Смедереву, Крагујевцу, Чачку, Крушевцу, Рановцу, Зајечару, Нишу, Пироту, Лесковцу, Суботици, Мокрину, Кикинди, Новом Саду, Инђији и Шапцу.
Манифестација се организује се уз подршку Европске комисије широм Старог континента, са циљем да на занимљив начин афирмише истраживаче и науку, приближи њихов рад широј јавности и подстакне младе да се определе за научно-истраживачку каријеру
Ова велика научна авантура у Србији реализује се кроз два пројекта: ReFocuS FLOW i TRAILS.
Координатор пројекта ReFocuS FLOW (Road to Friday of Science FLOWs) је Институт за биолошка истраживања „Синиша Станковић“ – Институт од националног значаја за Републику Србију, у партнерству са Центром за промоцију науке, Природно-математичким факултетом Универзитета у Нишу и Универзитетом у Крагујевцу.
Координатор пројекта TRAILS (TRAIN RESPONSIBLE AI LEARNING SOCIETY) је Креативно едукативни центар у партнерству са Научно-технолошким парком Нови Сад, Удружењем научних комуникатора НАУКОМ, Високом школом струковних студија из Суботице и Центром за промоцију науке
Пројекти су финансирани из програма „HORIZON EUROPE“, највећег програма Европске уније за истраживање и иновационе делатности, а у оквиру потпрограма „Марија Склодовска-Кири” и уз подршку Делегације ЕУ у Републици Србији.
На овогодишњој Европској ноћи истраживача биће представљени и актуелни програми и фондови Европске уније доступни за реализацију научних, уметничких, предузетничких и других идеја, као и подршка Пројекта САИГЕ (Акцелерације иновација и подстицања раста предузетништва у Републици Србији), посвећеног јачању научних истраживања и иновативног предузетништва у Републици Србији који заједно реализују Министарство науке, технолошког развоја и иновација, Светска банка и Европска унија.
НАПОМЕНА: Фотографије у прилогу су са 14. Европске ноћи истраживача одржане 2023. Аутор фотографије наведен је у називу сваког фајла.