Лето је обично време када узимамо годишње одморе, планирамо путовања и тренутке опуштања. Многи управо у тим данима посежу за неким добрим штивом и своје време испуњавају читањем. Ако сте се питали који наслов следећи да одаберете, доносимо вам списак које су то књиге од почетка године биле најчитаније у Градској библиотеци у Новом Саду.
1. Мала књижара на обали, Џени Колган
Самохрана мајка Зои покушава да се снађе у Лондону, али је на ивици нервног слома. Њен син Хари је савршен у свему, али уопште не говори. Када јој још и станарина поскупи, Зои просто не зна шта да ради. Тада јој у помоћ прискаче сестра која јој саветује да се преселе у Шкотску, да тамо отвори малу књижару и да чува децу у племићкој кући на брду. Можда ће баш одлазак из отуђеног града у сеоце на шкотској висоравни донети промену која им је очајнички потребна.
Ово је шармантна књига, али испод површине искрено говори о сиромаштву, анксиозности и губитку вољених особа.
2. Плес са духовима, Срђан Дамјановић
Дамјановић у овом роману отвара врата у свет који често остаје скривен за јавност – свет наркотичке зависности. Ово је јединствена и храбра прича о паклу који се крије иза завесе дроге, и истражује дубоке и мрачне дубине људске егзистенције.
3. Немачка девојчица, Армандо Лукас Кореа
Нежном и суптилном нарацијом Армандо Лукас Кореа у свом првенцу представља дечије душе и описује њихову наивност, али и реакције које су примереније одраслима. Овим романом, пружа нам сву чистоту дечијег срца и радост коју показују и у најтежим ситуацијама не зато што не разумеју сложеност проблема већ зато што дечије верују да ће све бити добро. Деца су за аутора вечити сањари и илузионисти.
4. Стаклена купола, Жозе Сарамаго
Прича о једној стамбеној згради и испреплетеним судбинама становника те избледеле зграде у Лисабону четрдесетих година прошлог века. Њени становници су људи различитих занимања и животних ставова. Оно што им је заједничко је сан о некој бољој будућности и лепшем животу. Писац осликава различите карактере људи, њихове склоности ка инцесту, насиље у породици, себичност, љубав у позним годинама… Све су то само обични људи, пуни врлина, мана и животних проблема. Иако живе у своја четири зида, сви су упућени једни на друге и изгледају као нека велика породица. Роман делује не само као слика, него и као критика тадашњег друштва.
5. Есторил, Дејан Тиаго Станковић
Читаоци ће у холовима хотела и на плажама Есторила наићи на Црњанског, Александра Аљехина, Антоана де Сент Егзиперија у разговору с јеврејским дечаком тршаве косе који живи сам у хотелу, као и на многе друге историјске личности које су овде нашле уточиште. Посебно интересантан лик је Душко Попов, двоструки агент, пореклом с наших простора, којег ће упознати Ијан Флеминг и по узору на њега осмислити лик Џејмса Бонда.
6. Крвави месец, Ју Несбе
Бриљантни детектив се вратио, овога пута са својим истражитељским тимом одметника. Ангажовани су сви ресурси полиције у Ослу. Нестале су две девојке. Једино што их повезује је забава познатог милијардера и трговца некретнинама на којој су својевремено обе биле. Када пронађе тело једне од њих, полиција примећује необичан „потпис“ убице који наговештава да је то тек почетак његових монструозних намера. Проналажење несвакидашњег убице захтева несвакидашњег детектива.
7. Раздвојеност, Кејти Китамура
Напета и беспоштедна прича о интимности и неверности, Раздвојеност огољава све оно што нас заправо увек дубоко дели од унутрашњег живота других, ма колико са њима били блиски. Хладнокрвно и прецизно, Кејти нас увлачи у искуство жене на ивици,чија је прича и заводљива и помало застрашујућа. У роману Раздвојеност, свест је њена територија.Читава књига је ум, ум који оштро запажа, концизан и бритак.
8. Емоционални пртљаг, Вивијан Дитмар
Вивијан Дитмар,стручњак за питања људских осећања и емоционалне интелигенције,показује нам как да се интелигентно носимоо са свакодневним изазовима јер наш емоционални пртљаг нипошто не мора бити сувишан терет. Свако животно искуство, ма колико тешко,у себи крије и поклон.Ако свесвно покушамо да се суочимо с тим теретом, онда он може да се претвори у извор повезаности и истинске интимности. Ово је књига о томе како да рашчистимо с нездравим осећањима.
9. Жудња за животом, Ирвинг Стоун
Ван Гог је прототип несхваћеног уметника. Кроз живот га је чешће пратила глад него ситост, вечито је био без новца, а и кад је имао, улагао је у свој сликарски прибор. Кроз књигу се протеже и однос између њега и брата Теа, који му је био вечни ослонац. Инспирисан писмима која је Ван Гог слао свом брату, а која је предано чувао до краја живота, Ирвинг Стоун нам је кроз ову књигу приближио личност великог Винсента Ван Гога, те она заслужује да се нађе у рукама сваког читаоца.
10. И онда опет, из почетка, Филип Грујић
Пишући из перспективе осетљивости својих година, аутор нам прича причу о лудилу једне генерације, своје генерације, која је у преласку из двадесетих у тридесете. Аутор прави једну врсту слагалице коју склапа на основу прича о искрености, страховима и љубави и на тај начин одговара на питање колико је тешко живети и бити срећан у трећој деценији 21. века?
Ово су само неки од наслова који су обележили прву половину 2024. године – више можете пронаћи на сајту Градске библиотеке у Новом Саду. Однедавно осим штампаних издања члановима Градске библиотеке доступне су за слушање и аудио-књиге, о којима смо више писали ОВДЕ.
Препоруке за читање и занимљивости из света књижевности можете пронаћи и на Инстаграм страници @sanjinabiblioteka
Уживајте у читању!