Топлотни талас звани Ужарена лопта стигао је и код нас јуна- јула 2024. године. Врућине које су нас задесиле убрзо после обилних падавина кише и поплава након тога, донеле су нам у континуитету дужи период огромних температура и све што иде уз те непогоде. Прогнозе тврде да је талас стигао из Африке и да ће се прилично задржати што захтева да се целокупно функционисање људи и процеса рада прилагоди тим околностима. Људима чак и младима, па и потпуно здравима тешко пада да се изборе са температурама од 40 степени а могуће и више и то сваки дан. Врућ талас када нас обузме без дашка ветра, многе људе је одвео у хитну помоћ, са разним здравственим компликацијама. Последица климатских промена и глобалног загревања, како кажу стручњаци, овај ужарени талас није нас ове године заобишао.
- Хидрирати организам и лагано се хранити
Воде, воде и што више воде. Без воде у ташни на улицу немојте ићи. Преко вам је потребна на овим температурама. Сем воде, добродошле су и лимунаде, сокови од свеже цеђеног воћа, све што је хладно и течно веома ће вам веома пријати. Уместо кафе, појачајте зелени чај са лимуном уколико вам опада притисак. Храна се препоручује лагана, што више воћа, поврћа, рибе. Увече ће вам хладна лубеница или диња највише пријати. Немојте се преједати а на овим температурама ће вам се храна мање и тражити, тражиће вам се највише вода. Највећа корист од ових температура је што можете се истопити, стесати, мало омршати ако се будете доста хидрирали а мање јели. Немојте се преједати – биће вам мука, такође немојте се наливати кафом – бићете све уморнији.
- Штитити се од сунца али и од климе
Осим од сунца, морате се склањати и од претераног дејства климатских уређаја. Носите шешир ујутру и када се враћате са посла, спасиће вам главу чак и ако мали део пута пешачите до стана. Сем плаже, сада је шешир постао неопходан за сваки дан. Узмите ваш морски шешир, сигурно ће вас подсетити на одмор. Сем тога, заштитну крему за сунце нанесите ујутру када кренете на посао – да вам не остану флеке од сунца или да не изгорите јер зрачење је превелико. Исто тако, будите опрезни и са климом, како се не би ушинули или укочили. Велике и нагле промене температуре нису добре за тело, са јаког сунца у хладну просторију. Сем тога и клима може да вам закаже, обзиором колико пуно овог лета ради. Зато замрачите просторије, направите природну хладовину, затворите прозоре да вам не улази врућина и климу пустите на неких двадесетак степени. Ако осећате да не можете да расхладите, знајте да сте се ви већ прегрејали и да вас је сунце можда мало “ударило у главу”
- Туширајте се често али млаком ходом
Упркос томе што се хладан туш чини као савршено решење по врућини – хладна вода ће смањити проток крви у кожу, а заправо неће снизити температуру тела. Краткорочно би хладан туш могао да расхлади тело, али када изађете, осећаћете се још топлије него пре хладног туша. Наго урањање у ледено хладну воду могло би да доведе до шока , што би могло да изазове бројне негативне реакције – од хипервентилације до срчаног удара. Дакле, уместо екстремно хладног туширања, покушајте да се туширате средње млаком водом. Вода ће нам пријати свакако да будемо чисти и хидрирани, јер смо током дана знојави више него обично и жеднији него иначе.
- Организовати изласке ван куће у раним или вечерњим сатима
Уколико је могуће било би идеално да излазите напоље када хоћете па да то буде ујутру и увече. Међутим обзиром да већина нас ради или има породичне обавезе неизбежан је излазак у току дана напоље. Зато се морамо лагано обући, природне тканине, памук, вискоза, танак лан, што пријатније да кожа може да дише. Хватајте хладић где год можете, значиће вам да што касније крене да вас облива зној. У ташни поред воде, имајте и неке тврде бомбоне ако вам падне шећер нагло док би се чоколадица одмах истопила. Можете обући дугу хаљину или чак ланену белу танку кошуљу дугих рукава да вам заштити кожу, ако се одлучите за што мање одеће онда се намажите заштитном кремом посебно ако сте беле пути, осетљиви на сунце.
Сунце као извор живота – увек је лепо увек му се радујемо. Сад га имамо на претек па се опет жалимо. Нека сунце буде умерено према нама и нашој природи, нега нас обасјава и греје мало мање и ми ћемо му се увек радовати од пролећа до јесени. У међувремену, оптимистично чекамо дашак ветра и мало кишице да нас освежи.
Сузана Марјановић