Летњи распуст, период године када су ђаци ослобођени школе и обавеза везаних за њу, поједини млади користе као прилику да побољшају своје финансије, и да у том смисли олакшају како себи, тако и родитељима. С друге стране, летњи посао је уједно и прилика да се стекне додатно радно искуство и вештине које могу бити корисне у каснијем пословном животу.
Овај вид летње активности пружа утицај на различите стране човекове личности. Младима рад може помоћи при развијању одговорности, продуктивности, организованости, али и при изградњи самопоуздања и самосталности, што су и те како важне ставке човекове психолошке личности. Млади се на овај начин припремају и упознају са својим будућим животом.
Младима који желе да обављају неки посао током лета у највећој мери помаже омладинска задруга, као организација која пружа прилику за привремено запошљавање.
Кроз даљи текст, наш саговорник из Шабачке омладинске задруге, Светислав Ђурић, одговара на питања о овој теми, као и на питања о учешћу младих из Шапца у Шабачкој омладинској задрузи.
Која је улога Омладинске задруге уопште као посредника између задругара и послодаваца?
Улога Омладинске задруге као посредника састоји се у томе да усагласимо однос између наручиоца посла и задругара. Да их доведемо у везу, да припремимо сву неопходну документацију без које задругари не могу да крену на посао, да усагласимо односе између задругара као извршиоца посла и одређене фирме као наручиоца посла, да им скренемо пажњу на поштовање радне дисциплине везано за фирму у којој задругари раде.
Да ли се примећује разлика у броју пријављених задругара данас и раније, као и у ком делу године млади највише долазе код вас?
Број учлањених задругара варира од године до године, разлике нису нешто превише изражене. Углавном је тај број пет стотина задругара на годишњем нивоу. Изражено је то да се 80% задругара учлани у првој половини године, а то је нарочито изражено у јуну месецу, када се завршава школска година. Тада је притисак највећи због распуста. Што се старосне границе тиче, у питању су млади до двадесете године, значи популације која иде у средњу школу, као и студенти.
Које послове млади најчешће бирају, а које послове Ви њима најчешће нудите?
Један број наших задругара се руководи ценом, значи ако је добро плаћено, посао се не бира, а други део њих гледа да ради неке лакше послове без обзира на цену. Што се другог дела Вашег питања тиче, ми нисмо у прилици да бирамо послове.
Ми нудимо оно што наши наручиоци траже, а то су разни помоћни послови у трговинским објектима, у магацинима, разна паковања робе, анкете, подела флајера, послови на базенима у летњем периоду, разна чишћење и распремања.
Шта за вас као удружење представља рад задругара и како он утиче на развој саме радне свести задругара?
Представља изузетно значајну ствар, јер је Омладинска задруга ШАБАЦ почела са радом 1982. године, тако да не можемо занемарити и васпитну улогу задруге за град Шабац. Задруга представља спону између наручиоца посла и задругара, као један вид помоћи младим људима, који су жељни да се искажу и на овом пољу. Радећи, преко задруге, млади људи стичу радне навике, улазе у свет одраслих људи, а посебно им импонује то што и они, на свој начин, доприносе кућном буџету, као и њихови родитељи. Један део тих младих људи користи овако зарађен новац за даље школовање, други да би отишли на летовање, други за провод, а неки од њих и као директну помоћ својој породици.
Када је рад младих у Шапцу у питању, статистика каже следеће:
Број учлањених је око пет стотина на годишњем нивоу. Што се пола тиче, то је отприлике пола девојчица, пола момака. Тенденција је да је највећи број учлањених до двадесет година, и задњих година то је све израженије. Трудимо се да сви који се учлане нешта и раде, тако да прошле године само 6% задругара није радило нити један посао. Што се места боравка тиче, највећи број задругара потиче из градске средине, јер деца из села треба да допутују у град до места где треба да раде. То је проблем, јер су ретке фирме које имају свој превоз, тако да су задругари принуђени да се сналазе, мада имамо (истина) један мањи број задругара који на посао долазе својим колима.
А шта о раду током лета кажу сами млади, сазнајемо од Марије, Дамњана и Теодоре.
Марија Максимовић: Овог лета почела сам да радим у једном маркету, као испомоћ. Главни мотив због ког сам се одлучила за рад преко лета је новац и контакт са људима. Сматрам да свака млада особа треба да има једно овакво искуство током средње школе, како би себе припремила за живот и постала свесна одговорности које сваки посао са собом носи. Такође, овакав посао и посао у магацинима доприносе и одржању физичког здравља.
Дамњан Мартић: Већ извесно време радим у магацину једног маркета. Свиђа ми се атмосфера на послу, као и однос међу радницима са којима имам добру комуникацију, али свакако има недостатака који се могу поправити, као на сваком послу. Предност рада преко омладинске задруге, када си још увек средњошколац, је та што повремено можеш имати свој динар и бити независан од родитеља. Поред тога створи се и дисциплина и свест о важности испуњавања обавеза. Овакав рад ми се допада јер је користан, добар и исплатив.
Теодора Жугић:Младима бих препоручила да се не плаше рада, то је једно јако лепо искуство, а и осећај кад се потрудиш и добијеш своје прве паре. Преко распуста сам радила у већој продавници одеће, где сам паковала исту и било ми је јако занимљиво, поготово јер је то био мој први посао. Колектив је био диван, и млади не треба да се плаше тога да ће се неко према њима ружно понашати, јер ће се увек наћи неко ко ће им помоћи. Нешто ново у животу увек добро дође.