Стижу нам полако али сигурно и овог пролећа, априлско-мајски празници чији се датуми ове године поклопише. Већина нас ће да споји предстојеће празнике са неколико дана одмора и да добије прави пролећни мини одмор. Следеће питање о ком размишљамо је: какво ће бити време и где ићи/како празнике провести? У кругу породице и пријатеља – свакако је најбољи избор, негде у природи уз мало јела и пића, и уз пуно шале и позитивне енергије.
Првомајски уранак и излет у природ
Временска прогноза нас није много обрадовала за предстојеће празнике. Имали смо неколико баш топлих летњих дана током почетка априла, међутим онда смо опет изненада вратили из ормана мантиле и кабанице. Сад најављују променљиво време, релативно облачно, са мање-више стидљивим сунцем и понеком кишицом. Како се обући и којим путем кренути? Првомајски уранак постао је пракса прославе празника почетком шездесетих и подразумевао је одлазак на излетиште још претходне вечери, како би се са празновањем почело од ране зоре. Други народи у другачијој атмосфери прослављају права радника, уз синдикална окупљања на трговима.
Први мај, односно Међународни празник рада, oбележава се у знак сећања на велике демонстрације маја 1886. године, кад су радници у Чикагу ступили у штрајк. Тада је на улице изашло скоро 40.000 радника који су своје захтеве симболично истакли у три осмице: 8 сати рада, 8 сати одмора и 8 сати културе. У нашој земљи, овај празник је први пут обележен 1. маја 1893. године када су и Београђани протествовали.
Бојење јаја и туцање
Црква је прихватила бојење јаја тек од 12. века, а у нашим крајевима помињу се бојена јаја тек у 16. веку. Сматра се како су јаја бојена црвеном бојом, старијег порекла од шараних јаја јер се, према археолошким изворима, помињу од 4. века нове ере. Јаја се боје, зависно од региона, од Великог четвртка до Велике суботе, али најчешће на Велики петак, рано ујутро. Велики петак је некако најзначајнији за обичаје у народу, мада се током свих седам недеља поста, а посебно последње седмице, народ припрема за тај највећи празник.
Последњи петак пред Васкрс је најтужнији дан у години, дан када је Исус Христос разапет и дан који се проводи у најстрожем посту и молитви. Боја Васкрса је црвена и симболизује проливену Исусову крв, а обичај је да се прво јаје фарба црвеном бојом. Сем црвене, ту су све друге шарене боје, уз обавезне зеке као нове симболе Ускрса било чоколадне било вештачке. Тад настане весеље и такмичење чије је јаје најјаче што је велика радост за децу. Приликом туцања изговара се, такође, “Христос Васкрсе” и “Ваистину Васкрсе”. На Васкрс се прво једе кувано васкршње јаје, а онда остало јело са трпезе.
Занимљиви празнични обичаји
На Велики петак се не додирују игле и ексери да се не би изнова „вређале“ Исусове ране, нити се ложи ватра, На ускршње јутро деца се трљају црвеним јајетом по лицу ради здравља, а девојке умивају водом у које је потопљено јаје како би током године биле румене. Свако ко тај дан дође у кућу добија јаје на поклон, а јаја се дарују и када се иде у госте. Први понедјељак послије Васкрса зове се Побусани понедељак. Тога дана, по народном веровању и обичају, треба побусати гробове зеленим бусењем. У неким крајевима, овај дан се обележава као и задушнице – излази се на гробља, пале се свеће јер Побусани понедељак је посвећен мртвима. На дан Ускрса се крију јаја и слаткиши по дворишту и кући, па деца траже скривене дарове.
Сеоска идила у природи у кругу породице
Ускрс је права прилика за породична окупљања, дружења, играње са децом, смех, радост и окупљање са најближима. Још ако смо на селу, доживљај је још јачи, у смирају баште, у љуљашци дворишта, у шетњи ливадом, пашњаком, шумом, брдима. Трпезе су традиционално пуне лепих јела, гозба се послужује, а претходно смо постили и припремили све о обичаје по реду за прославу Ускрса. На Ускрс прво поједите кувано јаје како каже обичај “ваља се.” Припремите добро и јако јаје за туцање. Нека буде морчије, мало али тврдо као камен. Разбиијте сва јаја и понесите на дар сва полупана јаја као победник. Немојте им одати тајну вашег јајета победника такмичења у туцању.
Кад кренете на уранак, обуците се слојевито и топлије, обавезно мантил при руци, јакница, прслук, капуљача, кишобран. Сунце ће бити променљиво уз могућу кишу, баш као и цео април. Нека су вам и наочаре са сунце при руци, исто као и кишобран. Немојте дати променљивом времену да ремети ваше весеље: прославите нерадне дане и ваш одмор пуним срцем у друштво вољених у граји, шали и смеху.
Сузана Марјановић