Аранђеловдан посвећен светом архангелу Михаилу, предводнику војске анђела и силе добра слави се у народу 21. новембра.  Сматра се чуварем православне вере и борцем против зла. Његов култ настао је у трећем веку у Фригији. Као празник, Аранђеловдан је установљен век касније и по броју људи који га у нашем народу слави као крсну славу, налази се на другом месту.  Веома распрострањена зимска слава одмах после Никољдана заузима примат. 

unplash.com Коју славу ви славите?

Какво је време на Аранђеловдан, тако ће бити током целе зиме и пролећа

У народу се верује да Аранђеловдан, показује какво ће време бити током целе зиме и пролећа. Да ли је то само изрека или има и истине – како за ког верника. Симбол је борбе против зла, и на иконама и фрескама приказан је као небески ратник у војничкој опреми, са мачем, копљем и злим духом који, окован ланцима, лежи под његовим ногама. У неким крајевима Србије сматрају га и заштитником сточара, посебно у селима.

Мистерија небеског ратника прерушеног у просјака

Верује се да овај зимски светац лута прерушен у просјака како би невернике усмеравао на прави пут, а помогао људима у невољи. Због тога се каже да на његов дан никада не треба терати сиромахе и просјаке са кућног прага јер је можда то баш сам Архангел који је дошао да вас стави на тест.На Аранђеловдан, верује народ, обавезно се треба молити за излечење, али и опростити грехе свим неверницима како бисмо ми и наши укућани били здрави.

Свећа, жито и славска трпеза за домаћина и госте

Црква подсећа да се за овај празник приноси жито намењено  за покој душе предака. Аранђеловдан се слави са мрсном или посном трпезом, све у зависности да ли те године пада у среду или петак када се слави посно, а осталим данима се слави мрсно. Да ли ће трпеза бити богата, разноврсна и обилна зависи од околности али је увек свечан ручак уз свећу, жито са укућанима и драгим гостима које домаћин позове сваке године.

Заштитник немоћних, болесних и сиромашних

У уметничким приказима увек се представља у римском оклопу и са подигнутим оружјем обично копље или мач којим прети змају или демону. У митовима, Архангел Михаило се увек јављао на свим местима где се јављала и Богородица. Народно веровање приписује му да често обилази болеснике. Чак постоји веровање да ако им стане близу главе да ће болесник оздравити, а ако стане код ногу да су изгледи лоши. На Аранђеловдан треба ширити добре мисли, а једну једину ствар коју не смијете урадити јесте да сиромашне и немоћне терате од себе.

Молите се од срца, мислите добро, опростите свима чији греси вас повређују, помозите свима коме и колико можете и свети Аранђеловдан попут анђела чувара  благосиљаће таквог домаћина и његове укућане који га од срца славе.

Срећна слава свима који славе!

Сузана Марјановић

Leave a comment