И овог пролећа отворен је конкурс за учешће у интернационалној летњој школи машинског учења у Петници, која ће се одржати у периоду од 31. јула до 10. августа 2020. године. Пријаве су отворене до 12. марта на http://psiml.petnica.rs.
Учење компјутера да компонује музику на основу претходно унетих композиција у базу, да допуњава текст речима које су изостављене, осветљава тамне фотографије, препознаје говор, само су неки од пројеката на којима су претходне године радили полазници ове летње школе.

Семинар машинског учења „PSI:ML“ (Petnica Summer Institute of Machine Learning) ће се ове године одржати по шести пут, а поред студената техничког и математичког усмерења, позив је отворен и за студенте других дисциплина који желе да науче више о машинском учењу. Познавање математике и програмирања се свакако сматра предношћу.
Кроз целодневна предавања, учесници ће бити у прилици да се упознају са основама машинског учења и да обогате своје знање, док ће кроз практичан рад у групним или индивидуалним пројектима, у пракси истражити широку примену које машинско учење има у готово свим областима живота. Предавачи су експерти у области машинског учења, са екстензивним искуством у индустрији и академији.
Конкурс за овогодишње учеснике отворен је до 12. марта 2020. године, а пријава се врши на http://psiml.petnica.rs/apply.php.
Машинско учење је једна од техника развоја вештачке интелигенције, а своју примену налази у свим индустријама, због чега се сматра кључним елементом четврте индустријске револуције. Аутоматска дијагностика у медицини, дигитални асистенти, аутомобили који самостално возе, комуникација између људи који не говоре исти језик, само су неки од примера примене машинског учења.
Microsoft развојни центар у Србији и Истраживачка станица Петница су 2015. године покренули међународни семинар машинског учења „PSI:ML“. Семинар је осмишљен од стране неколицине инжењера запослених у Развојном центру, који су дуги низ година били сарадници у Петници, и експерти су у овој области. До сада је кроз летњу школу прошло преко 120 студената, из Србије, региона, али и земаља ЕУ, а неки од пројеката на семинару развили су се у награђиване научне радове.