Испитни рок је време када нема много времена ни за шта – осим за учење? А ручак? Може ли и он да буде на брзину? Како се твоје колеге сналазе и који су то лаки и брзи рецепти, сазнај у тексту!

Три кафе дневно, чоколадица када падне концентрација…да ли ти ово звучи као време испитног рока? Немаш довољно времена ни да се наспаваш, а камоли да куваш! Наручиш пицу, гирос, пљецкавицу, шта год, само да не мораш да излазиш из стана. Колико заправо оно што једемо помаже да се одржи ниво концентрације и да боље памтимо? Много!
Шта кажу нутриционисти?
Нутриционисти саветују да уместо чоколаде, када осетиш да губите снагу, поједеш неко воће. Шта се дешава са нашим организмом када унесемо велику количину шећера или масну храну? Када поједете пицу уносите засићене масне киселине, које успоравају процес размишљања. Сва тешка храна користи више крви за процес варења што изазива поспаност након обилног и калоричног оброка. Чоколада вам нуди нагли раст енергије, али и пад након неколико минута, што опет не поспешује продуктиван рад.
Питали смо студенте шта једу када је испитни рок како би одржали концентрацију и уколико кувају, да ли би са нама поделили неки рецепт.
Тамара (24) : „Пијем кафу и уносим слатко. Осећам да ми оно даје довољно енергије да наставим да учим. Врло ретко кувам, углавном наручим било шта како не бих морала да изађем из стана. Ипак, када се нема пара за наручивање, приморани смо нешто сами да спремимо. Мој омиљени рецепт:
50 грама маслаца истопити у шерпи, додати ситно исецкана 4 чена белог лука, након 3 минута додати чашу воде и 50 грама шпагета, кувати 3 минута. За то време исећи шаргарепу на листиће, такозване таљателе, користећи љуштилицу за поврће. Додати шаргарепу и док се цео садржај кува још 3 минута, исећи на исти начин и тиквицу. Додати и њу и пазити да се тестенина не прекува. Тиквици је такође потребно три минута кувања. Зачините са вегетом, бибером, соли и першуном, количина по жељи. Треба вам укупно 20 минута за све ово, а количину можете поделити и на два оброка.“
Дијана (25) : „Мислим да за здраву исхрану треба више новаца и слободног времена за кување, као и да студенти немају ни једно ни друго. Ипак, ја преферирам да увек имам скуван оброк. На пример:
ољуштиш три кромпира, исецкаш, ставиш вегете и црвене паприке, у тепсију поставиш папир за печење и на њега кромпире и пилећи батак, прекријеш фолијом и оставиш 15 минута у рерни на 200 степени, након тога уклониш фолију и печеш још 15 минута. Обично све што се спрема у рерни захтева 10 минута уложеног времена, а онда само треба да сачекаш да јело буде готово, док за то време можеш наставити да учиш.“

Човек да би био здрав не мора да једе чак ни месо ни рибу. Довољно је да уносите довољно воћа, поврћа и житарица. Оно што једете зависи и од количине ваше физичке активности која је током испитног рока свакако умањена. Стога вам саветујемо да поведете рачуна о исхрани да не бисте касније скидали вишак килограма који се накупио док сте учили. Хеј, живот је један, а испитних рокова је шест! Пошаљите нам ваше омиљене здраве рецепте, а ми ћемо одабрати три најбоља и објавити их. Срећно свима на испитима!
Текст: Јелена Врцељ
Фотографије: Марија Ердељи