Испитни рокови све исто погађају – иако су очекивани, увек нас затекну неспремне. Студенти се тада поделе у две групе: они који почну да живе на кафи, Гуарани и нездравој храни, и они који дигну руке и запале на, рецимо, Тајланд.
У жељи да пронађемо ултимативне савете за преживљавање, разговарали смо са неколико студената различитих факултета и друкчијег начина живота.
Стефан (24): „Студирам Саобраћај и транспорт на Факултету техничких наука и прве три године су прошле глатко, ишао сам на сва предавања и вежбе, имао супер просек… Када сам дошао до четврте, одлучио сам да више уживам, јер сам схватио да ми је то последња година основних студија. Чини ми се да, када се једном изгуби радна навика, јако је тешко поново пронаћи мотивацију. У мом случају, то је моја девојка са којом живим и која ми, сваки пут кад ми пажња одлута, упути строги поглед.“
Ивана (20): „Тренутно сам на првој години Правног факултета и станујем приватно са две цимерке које раније нисам познавала. Циљ ми је да ове године имам што бољи просек да бих добила место у студентском дому. Чини ми се да је једино тамо права студентска атмосфера, сви су позитивни, сви се друже и никад није досадно.“
Ања (21): „Имам стан у Новом Саду, али ми је тешко да у њему створим радну атмосферу. Увек ми нешто одвуче пажњу и зато, када треба да учим, идем у читаону на Филозофском. Свиђа ми се што је пространа и осветљена, а и, када видиш да људи око тебе уче, то на неки начин и тебе мотивише. Још једна од предности учења у читаони јесте што ми је тамо концентрација много боља, тако да учим краће али ефикасније него код куће.“
Стефан (22): „Живим у студентском дому већ три године и никад не бих прешао у стан, ма ни да је најлуксузнији. Упознао сам много сјајних људи и стекао толико лепих успомена. А и атмосфера у дому за време испитних рокова не буде толико оптерећујућа као што је, претпостављам, ако учиш у стану или на факсу. Овде сви живимо заједно, сви се познајемо, знамо шта ко студира, па увек можемо и да помогнемо једни другима и да, рецимо, одемо на кафу или погледамо неки филм у паузи. Заправо – никада нисам мислио да ћу ово рећи – већину људи сам управо у читаони и упознао.“
Имајући у виду да је разлика између учења у средњој школи и на факултету огромна, већини буде тешко да се прилагоди и да научи како да учи. Не постоје универзална правила и савети који свима сигурно помажу, јер то зависи од много фактора – факултета, студијског програма, предмета, простора у којем живите, подршке родитеља, пријатеља, комшија и – ништа мање важно – хороскопа, јер су духовите опаске више него добродошле за време испитног рока.
Ипак, уочили смо оно што је свима заједничко и што свима може помоћи, а то је: спавати осам сати дневно, проводити време са пријатељима, погледати омиљену епизоду серије, јести омиљену храну – укратко, угађати себи. И не треба се осећати лоше због тога, односно не треба одмор између учења схватити као прокрастинацију, јер је он и више него неопходан. Срећно!
Марија Стојадиновић
Фото: Марија Ердељи