Ако сте у близини Ваљева, а желите да предахнете у природи, пут Маљена је прави и води вас на његову ливадарску висораван Дивчибаре. На раздаљини од око 40км од Ваљева и око 100км од Београда налази се ово велелепно туристичко место.
По народном предању, некада се у набујалој реци, услед пљуска, десила трагедија, утопила се млада девојка, која је чувала стадо. У спомен на тај догађај, планинској висоравни дат је стари назив Дивчибаре, што значи „Девојачке баре“.
Приче из историје говоре да је и књаз Милош Обреновић после Другог српског устанка од Дели-аге откупио читаву висораван, са све зиданим објектима. Препричава се међу мештанима да је књаз Милош често посећивао овај крај и извор хладне планинске воде, касније је у народу прозван „Књаз Милошева чесма“.
Трећа легенда говори о томе како је највиши врх Дивчибара – Краљев Сто (1103м) добио име. Према народном предању, пре него што ће постати цар, српски краљ Душан у борби против Мађара, са својом пратњом попео се на највиши врх Маљена где је поставио логор, и где је остао све док није примио вест о победи Срба над Мађарима. Народ да би сачувао сећање на дане Душановог боравка у овом крају, дао је највишем врху Дивчибара назив „Краљев сто“.
Маљен је богат великим броја биљних врста, а нарочито његова висораван Дивчибаре које га краси, па су такорећи скоро преко целе године у цвећу. Јеремичак, црњуша и шафран јављају се после мартовског снега. Ту су и хајдучка трава, пелен, матичњак, бабина свила, јаребика, а од лековитог биља: бели слез, боквица, босиљак, дан и ноћ, добричица, ђурђевак, зановет, мајчина душица, маслачак, матичњак, коприва, нана, црни слез, чуваркућа и многе друге. Ако шетате у природи, наилазићете на гљиве, дивље малине, купине, јагоде и боровнице.
Претежно има шума белог и црног бора, а од четинара јављају се још јела, клека, смрча и планински бор.
„Дани гљива на Дивчибарама“ одржавају се у октобру и састоје се из едукативне изложбе свеже набраних, произведених и прерађених гљива. Манифестација „Бели нарцис“ одржава се у мају и тада се организују бројна дешавања, поред изложби цвећа.
Сем цвећем, лековитим и разним биљем, Дивчибаре је богато водом, обилује речицама, изворима и потоцима које припадају сливовима Колубаре и Западне Мораве. Најинтересантнија је река Манастирица која прави леп водопад висок око 20м, познат као „Скакало“, а сем њега има и доста других занимљивих малих водопада од 5 до 10 метара. Испод Голупца извире Црна Каменица која протиче кроз Дивчибаре. Од више потока, настаје Црна река.
Дивчибаре се налази на висини од 1.000 м надморске висине и сем што погодује здрављу, Дивчибаре је својом природом погодан и за одмор душе и тела, опоравак и, пре свега, уживање!
Сузана Марјановић
Фотографије преузете са Фејсбук странице Дивчибаре