Како одабрати прави факултет?
Како донети једну од најважнијих одлука – шта студирати?

Понекад није лако одлучити који факултет уписати
Одабир факултета, а самим тим и свог будућег занимања, једна је од највећих животних одлука. Вечито је питање да ли смо способни да са 18 или 19 година одаберемо свој пут. Вечито је питање и да ли требамо да упишемо оно што волимо или оно што ће нам, једнога дана, донети добар посао. Да ли треба да послушамо родитеље, баке, деке и тетке или, пак, треба да се водимо оним што сматрамо најбољим за себе? У наставку ти доносимо неколико савета који ти могу помоћи да донесеш најбољу могућу одлуку.
-
Одлучи где желиш да студираш и информиши се
Одлучи о томе где желиш да студираш. Надамо се да ти то не представља проблем. Када то урадиш, погледај који све факултети постоје у том граду и потом проучи све смерове који су доступни на њима. На основу предмета који ти иду, моћи ћеш да закључиш шта ће ти мање или више ићи и у ком смеру треба да кренеш. Ако си нпр. у средњој школи био добар у српском или енглеском, размисли о томе да упишеш неки језик. Ако си био добар у математици или хемији, размисли о природним наукама, електротехници или сл.
-
Не иди за пријатељима
Уколико и они желе да упишу факултет у истом граду као и ти, или чак исти смер – то је сјајно. Међутим, ако сви иду на једну, а ти на другу страну, немој да кренеш за њима. Уколико сте стварно добри пријатељи, одлазак на факс неће променити ништа у вашем односу, а ти ћеш у новом граду или на свом смеру упознати ново друштво и већ кроз два или три месеца нећеш бити усамљен као првог дана.

На факсу ћеш упознати много нових колега
-
Распитај се
Никако не слушај оне старије студенте који критикују професоре и говоре како је факултет страшно тежак. Међутим, лепо је чути некога ко је озбиљан и искусан и ко ће ти, на основу свог искуства и искуства својих колега, дати неколико савета који ти могу помоћи око пријемног или, на крају крајева, око одлуке да ли је одређени факултет прави избор за тебе.
-
Студирај оно што те занима
Не препоручујемо ти да упишеш нешто перспективно, ако то није у сфери твојих интересовања. Најбоље је да упишеш оно што волиш и оно што ћеш учити са задовољством, јер ће ти, самим тим, студирање пасти много лакше, а и свој будући посао ћеш сигурно радити са већим жаром.

Кад радиш оно што волиш, ништа није тешко
-
Не очекуј да ће ти све на факултету бити занимљиво
На крају, важно је да знаш да ћеш и на факултету, као и у средњој школи, имати предмете који те неће много занимати и који ће те намучити. Наравно, биће и оних које ћеш волети и учити са задовољством, али најбоље је да се одмах припремиш на то да ће ти неки бити омиљенији, а неки мање драги. Стога, када будеш гледао распоред будућих предмета, немој да одустанеш када видиш неки предмет који ти се на први поглед не свиђа.
Aња Минић
Фотографије: unsplash.com