Питали смо новосадске студенте које методе користе за стицање самопоуздања пред испитне рокове. Осим психолошких припрема, студенти су нам открили којим триковима се служе приликом учења и припремања градива пред полагање испита…

Драгана Предин (Филозофски факултет, Журналистика)
Најважнија је темељна припрема! Неопходно је на време почети са учењем, а не ,,дан раније”, како то често бива. Због површног односа према градиву и недовољне припремљености студенти су несигурни у себе, а самим тим и у страху од лошег исхода… Мој савет би био да студенти праве своје скрипте, јер се на тај начин градиво лакше и боље научи и свакако је бољи метод од пуког учења напамет из бележака претходних генерација, чему студенти често прибегавају!
Никола Иванић (Правни факултет, Општи смер)
Моје самопоуздање се појави само од себе када добијем питања на испиту и почнем да пишем концепт, јер управо тада сам начисто са самим собом. До тог тренутка мој ум је отворен за било који исход. Нагласио бих да приликом припреме увек дајем све од себе и своје амбиције поткрепљујем трудом и радом…
Миљана Вагић ( Факултет техничких наука, Геодезија и геоматика)
Битно је, пре свега, да одредимо одговарајући темпо припрема испита, што зависи од карактера самог студента. Док се спремам за испите углавном ме смирује помисао на награду која следује након обављеног задатка, а то је, пре свега, планирање активности током слободног времена: хоби, дружење са пријатељима и опуштање…
Велибор Максимов (Медицински факултет, Општи смер)
Оно што мене чини мирним приликом припрема за испит је да се не оптерећујем много негативним размишљањем. Не претерујем са учењем и редовно се одмарам. Дан пред испит ми не служи за учење, већ за одмор, како би на испиту био сконцентрисан и спреман да дам најбоље од себе.

Милица Керац (Филозофски факултет, Руски језик и књижевност)
Сматрам да није лоша идеја за стицање самопоуздања да се прво пријављују и припремају испити који нам најбоље иду и чија нам припрема доноси најмање стреса. Свако успешно полагање испита за студента је ,,ветар у леђа” и охрабрење да се сигурније посвети припремању наредних испита.
Марко Јовановић (Правни факултет, Општи смер)
Не трудим се да стичем посебно самопоуздање, већ смирење. Стање смирености постижем свешћу о томе да нема потребе за нервирањем, јер сам учинио све што је у мојој моћи, а сам исход не зависи само од мене. Због евентуалне треме с времена на време подсетим себе да је небитно како ћу на испиту изгледати професору и колегама, већ да је једино битно да ли сам положио испит или не…
Драги студенти, ово су била искуства наших саговорника. Надамо се да ћете у неком од њих пронаћи свој извор самопоуздања, и тако олакшати себи стресне периоде који вам следе! Наоружајте се знањем, смиреношћу и самопоуздањем, али будите увек спремни на различите исходе! Срећно!
Драгана Клашња
Фото: unsplash.com