Острво Паг, које се налази у Хрватској, поред тога што плени својом лепотом и јединственим плажама, богато је и маслинама – на њему су смештени Луњски маслиници, чија су стабла маслина стара и преко хиљаду година.
Луњски маслиници се налазе у месту Лун, на најсевернијем делу острва Паг у Хрватској. Богати су са око 80.000 стабала маслина која расту на површини од 1300 хектара. Од њих је око 1500 стабала дивље маслине (lat. Olea Oleaster), зелене врсте, изузетно ретке и чијих сачуваних површина нема у медитеранским крајевима, осим у Луну. Њихова стабла достижу висину 5-8м.
Подручје дивље маслине заузима површину од 24 хектара и једно је од три таква у целом свету, док је јединствно на Јадрану, због чега поседује огромну ботаничку вредност.
Луњски маслиници су 1963. године су заштићени и проглашени ботаничким резерватом.
Оно што свакако има јединствену пуноћу укуса је и луњско малсиново уље. Карактерише га густоћа, изразито интензиван мирис и благо горкасто-пикантни укус.
Прелепа природа је оно што свакако привлачи, међутим Паг се не издваја само својим прелепим плажама, већ и храном невероватног укуса. Па ако будете ишли на Паг, комбинујте маслине са чувеним домаћим пашким сиром и нећете се покајати. Овај овчији сир је пре пар година проглашен и најбољим на свету.
Уколико желите да видите још детаља и то како су Луњски маслиници никли у каменитом тлу, окупани сунцем и окружени морем, погледајте и овај кратак видео прилог.
Тања Савовић
Фотографије: Марија Ердељи